Příběh

Ahoj,

jmenuji se Petra Palátová a vyrábím pro vás dekorace z pletených dutinek.

 

Kdo jsem?

Jsem tvořivý tvor, který nevydrží s rukama v klidu, a pořád něco musí tvořit. Má největší láska je háčkování. Naučila mě ho babička a je to pro mě největší relax. Kdo háčkuje, ten mě chápe a kdo ne - začni a uvidíš. Vyzkoušela jsem opravdu hodně technik. Drátkování, malování akvarelem, pečení dortů, pletení, výrobu věnců,… Nebudu vás už nudit. Prostě co vidím, chci zkusit. Stejně tomu bylo i s dutinkami.

 

Jak jsem poznala dutinky

Psal se rok 2020 a covid řádil v celém světě. V době největšího lockdownu jsme se doma potřebovali nějak zabavit a hledali inspiraci, nejvíc na Instagramu. Abych se z toho doma úplně nezbláznila, začala jsem tvořit a utíkala z lockdownového stereotypu. V tu dobu jsem objevila dutinky. Zamilovala jsem se do nich a chtěla svým dětem vyrobit nějakou dekoraci do pokojíčku, když už jsme doma, tak ať to tady máme hezčí.

Narazila jsem ale v tu dobu na menší problém a to byl ten, že v našich luhách a hájích o dutinkách moc informací nebylo. Takže jsem si zahrála na Colomba a pátrala. Pátrala jsem, jak se dutinky vlastně dělají, čím se pletou, jaký drátek je potřeba a stálo mě to hoooooodně času a taky dost peněz. Svou první dutinku jsem pletla snad hodinu a tvarování drátku mi taky moc nešlo. Vyzkoušela jsem všechny kleště, co měl manžel v dílně (a že jich nebylo zrovna málo). Z drátku mě dost bolely ruce, a když jsem dodělala svou první hvězdu, byl to pro mě velký úspěch. Nebyla dokonalá, ale byla má.

Pátrala jsem po dalších informacích, tvořila po nocích. Bavlněných klubíček jsem měla doma stejně, jako v dobře zásobené galantérii a železářství jsem si v tu dobu mohla taky otevřít. Ha, ha, nemohla, byl lockdown. Ten mi to vlastně i komplikoval u výběru materiálu. Miluju vybírání přízí dotykem a to bohužel v tu dobu nešlo. Takže jsem to zkoušela stylem pokus x omyl. To samé bylo s drátkem. Sama bych nevěřila kolik druhů drátků je. Tohle moje pátrání trvalo asi čtyři měsíce. 

 

A proč to neprodáváš?

"Tak tohle jsem ještě neviděla." "To je hezký. To dej na IG ti lidi utrhnou ruce."

Tak takové věty jsem četla od mých kámošek a mě to těšilo a hřálo, ale zároveň jsem věděla, že to taková sranda prodat asi nebude. Nakonec mě přesvědčila kamarádka, která začínala prodávat své výrobky na Instagramu. V únoru 2021 jsem si založila účet a 21. 2. 21 jsem vložila můj první příspěvek s liškou.

Do října se více méně nic nedělo. Objednávek jako šafránu a každý nový sledující na Instagramu byl doslova vydřený. Říkala jsem si, že to asi zas taková bomba nebude a i když se to líbí mému okolí nemusí to být skvělé pro celý zbytek světa. To co se strhlo v říjnu bylo neskutečný, neuvěřitelný a nepopsatelný. Vánoční kolekce vás absolutně dostala a já za dva měsíce vyrobila přes 200 hvězdiček. Skoro jsem nespala, napečeno nebylo, uklizeno taky ne, manžel měl každý odpoledne doslova hozené děti na krk a v noci mi pomáhal stříhat drátky, abych mohla tvořit a vyřizovat vaše objednávky. Bylo to náročné, ale stálo to za to a já si vzala do hlavy, že to zkusím zas posunout o level výš. 

 

Další zlomové datum 23. 5. 2022

Zakládám tento e-shop a jsem nervózní jak sáňky v létě. Bude tady někdo nakupovat? Mám to správně nastavené? A asi tak dalších milion otázek mám. Ale jsem ráda, že jsem do toho všeho šla a ten e-shop založila. Je to další krok k tomu mít ten svůj dutinkový svět trochu hmatatelnější. 

 

To je celý příběh dutinkových dekorací. 

 

Pokud tě zajímá víc, sleduj můj Instagram, kde sdílím každodenní práci a svůj život.

 

Hezký den Petra